Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie jak dbać o oczy

Jak dbać o oczy? – wskazówki

Data publikacji 14 września 2022

Nie wyobrażamy sobie życia bez wzroku. Jest to jeden z najważniejszych zmysłów. Niestety większość Polaków nie traktuje swoich oczu z odpowiednią troską. Jak dbać o oczy? To pytanie, które wielu z nas powinno sobie zadać. Zaniedbujemy nasz wzrok. Na szczęście nie jest za późno na zmianę.  

Właściwy odpoczynek dla oczu

W erze smartfonów i pracy zdalnej nasz wzrok jest stale obciążony. Podczas korzystania z komputera czy oglądania telewizji ludzkie oko mruga rzadziej. Przebywanie przed ekranem zaburza również nasz sposób widzenia. Zamiast spoglądać na zmianę na przedmioty, które są bliżej i dalej, skupiamy wtedy wzrok na jednym punkcie. Nie dość, że przez to powierzchnia naszego oka się przesusza, mięśnie gałki ocznej ulegają osłabieniu. W takim razie jak dbać o oczy, jeśli jesteśmy skazani na wszędobylskie ekrany? 

Zorganizujmy naszą pracę przy komputerze tak, aby uwzględnić regularne przerwy, podczas których będziemy mieli szansę skierować wzrok w inną stronę i chwilę go poćwiczyć. Skierowanie wzroku na odległość 6  metrów co 20 minut powinno wystarczyć, aby nasz wzrok po całym dniu nie był przeciążony. 

Jak dbać o wzrok – odpowiednia dieta 

Zbilansowana dieta jest nam potrzebna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Nic w tym dziwnego, że ma ona również wpływ na nasze oczy. Jak dbać o wzrok, jeśli nie zapewniamy naszemu ciału koniecznych witamin i minerałów. Składniki, które przede wszystkim pomagają nam dbać o wzrok to witaminy A, E i C, kwasy omega-3 oraz luteina. Zwracając uwagę na to, aby znalazły się one w naszej diecie nie tylko utrzymamy nasz wzrok w lepszej formie, ale również zapobiegniemy powstawaniu zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Aby zadbać o wzrok, włączmy do naszej diety zielone warzywa liściaste, które zawierają największą ilość luteiny. Jest to natka pietruszki, szpinak, brokuły, cukinia oraz kapustę i koper. Na drugim miejscu, po luteinie zadbajmy o ilość przyjmowanych przez nas kartenoidów i witamin, które znajdziemy w żółtych i czerwonych warzywach. 

jak dbać o oczy

Jak dbać o oczy – wiatr, pył i promieniowanie UV

Stan naszych oczu jest również narażony na szkodę przez czynniki środowiskowe takie jak promienie słońca, wiatr oraz smog. Niezależnie od tego czy jesteśmy na wakacjach czy w pracy albo w mieście lub na łonie natury. Oczy ulegają nadmiernemu przesuszeniu, które może prowadzić do poważniejszych problemów. Długa ekspozycja wzroku na słońce jest szczególnie niekorzystna w skutkach, ponieważ może być jedną z przyczyn uszkodzenia plamki żółtej oraz powstawania nowotworów gałki ocznej i powiek. Aby uniknąć przyszłych problemów, chroń oczy odpowiednimi okularami przeciwsłonecznymi, które będą całkowicie blokować szkodliwe promienie UV-A oraz UV-B. 

Jak dbać o oczy – aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna to sfera, której nie powinniśmy zaniedbywać w naszym wolnym czasie, ponieważ jest równie istotna dla naszego zdrowia jak sen lub zdrowe odżywianie. Uprawianie sportu poprawia krążenie krwi oraz jej dopływ do wszystkich organów. Jest to ważne szczególnie dla naszego wzroku, ponieważ pozwala na poprawę ukrwienia oka. 

Regularne badanie oczu 

Często zapominamy, że badanie wzroku również powinno być wykonywane regularnie, tak jak wizyta u dentysty lub badania krwi. Średnio co dwa lata powinniśmy profilaktycznie odwiedzić okulistę. Oczywiście jeśli zauważysz problemy ze swoim wzrokiem warto zdecydować się na konsultację wcześniej. Regularne badania pozwolą wykryć i wyleczyć ewentualne zmiany chorobowe w początkowym stadium.

urodziny

Redakcja bebeli.pl

Witamy na naszym serwisie – przestrzeni stworzonej z myślą o Tobie i Twoich najbliższych. Nasza redakcja to zespół pełen pasji i zaangażowania. Każdy z nas wnosi unikalną wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu możemy dostarczać Ci treści najwyższej jakości. Wierzymy, że każdy dzień przynosi nowe możliwości do nauki, rozwoju i czerpania radości z życia. Dlatego nasze artykuły nie tylko informują, ale także inspirują do działania. Niezależnie od tego, czy szukasz porad dotyczących zdrowia, inspiracji do stworzenia wyjątkowego stylu, czy pomysłów na aranżację domu, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?