Jak uśpić niemowlaka – sprawdzone metody
Data publikacji 16 stycznia 2022Pytanie o to, jak uśpić niemowlaka należy do tych, które zadaje sobie każda młoda mama. Często można przecież usłyszeć, że dziecko może opanować sztukę zasypiania, dlaczego więc w praktyce zadanie to okazuje się być tak trudne? Aby rozwiązać ten problem warto dowiedzieć się więcej o śnie malucha i najważniejszych zasadach jego usypiania.
Usypianie niemowlaka – czas na naukę
Teoretycznie, usypianie niemowlęcia nie powinno być trudnym zadaniem. Statystyki mówią przecież o tym, że w ciągu doby dziecko może przesypiać nawet do dwudziesty godzin. Nie oznacza to jednak wcale, że największym marzeniem niemal wszystkich rodziców nie jest spokojne przespanie nocy.
Dziecko w pierwszych miesiącach życia nie ma wcale pojęcia, czym dzień różni się od nocy. Nic więc dziwnego, że nie zawsze śpi właśnie wtedy, gdy życzyliby sobie tego jego rodzice. Także sam sen niemowlaka różni się od tego, z jakim mamy do czynienia w przypadku osób dorosłych. Czymś normalnym jest choćby częste budzenie się dziecka, z którym niejednokrotnie mamy do czynienia nawet raz na godzinę. Faza REM nazywana też snem aktywnym stanowi u niemowląt nawet połowę czasu snu, podczas gdy u osób dorosłych przeważnie nie przekracza 20 procent.
Dziecko budzi się i zaczyna płakać nie tylko dlatego, że ma problemy z ponownym zaśnięciem, choć właśnie z tą przyczyną mamy do czynienia najczęściej. Niejednokrotnie budzi się także z powodu głodu, choć poważną przeszkodą może być dla niego także zabrudzona pieluszka. Nic więc dziwnego, że nauka samodzielnego zasypiania jest tak ważna.
Co warto wiedzieć o nauce zasypiania?
Z nauką zasypiania nie trzeba się spieszyć, nie trzeba jednak z nią również zwlekać. Optymalnym czasem na jej rozpoczęcie jest więc okres między ósmym oraz dwunastym tygodniem życia. To właśnie wtedy rytm snu i czuwania zaczyna się regulować, a tym samym organizmowi noworodka łatwiej jest zaakceptować wpajane mu przez nas zasady.
W tym momencie wypada zresztą podkreślić, że nie ma takiego sposobu na uśpienie niemowlęcia, który sprawdzałby się bez względu na okoliczności. Dzieci różnią się przecież między sobą, a tym samym trudno oczekiwać, że ich reakcje będą identyczne. Jeszcze przed rozpoczęciem nauki warto więc poobserwować dziecko. Niektóre dzieci dają znać o tym, że są zmęczone choćby pociągając się za ucho lub włoski. Jeśli rodzice nauczą się rozpoznawać te sygnały, usypianie maluchów okaże się znacznie prostszym zadaniem.
Warto też podjąć dość wczesną próbę nauki rozróżniania dnia od nocy. Jeśli więc dziecko śpi w ciągu dnia, nie zaleca się zasłaniania zasłon w pokoju i wyciszania go. W ten sposób niemowlę szybciej zorientuje się, kiedy dzień zmienia się w noc i czym różnią się obie pory. W nauce zasypiania pomaga też ustalenie stałego rytmu dnia dziecka z takimi powtarzającymi się elementami, jak spacer, karmienie oraz zabawa. Wieczorem dobrze jest też kłaść spać dziecko zawsze o tej samej porze nawet, jeśli ma się inne plany. Dziecko lepiej zasypia, gdy jest wyciszone, przed snem dobrze więc zafundować mu gorącą kąpiel albo delikatny masaż.