Jak nauczyć dziecko mówić? – garść cennych porad
Data publikacji 16 stycznia 2022
Nauka mówienia jest jednym z etapów rozwoju dziecka. Jest to niezwykle cenna umiejętność, która pozwala maluchowi na łatwą komunikację z otoczeniem. Początkowo dziecko jedynie słucha i obserwuje otaczający je świat, a z dopiero czasem zaczyna wypowiadać pierwsze słowa.
Dlaczego nauka mowy jest tak istotna?
Jak wspomniano powyżej, mowa stawowi podstawową formę komunikacji dziecka z otaczającym je światem. Maluch początkowo jest bacznym obserwatorem rodziców i starszych dzieci. Z czasem jednak zaczyna wydawać pierwsze dźwięki, słowa oraz stosuje intonację. Warto podkreślić, że już kilkumiesięczne niemowlę zdaje sobie sprawę z tego, że za pomocą określonych dźwięków może w sposób świadomy wpływać na otaczające je otoczenie.
Czy można wpłynąć na rozwój mowy?
Wielu rodziców zastanawia się nad tym, jak nauczyć dziecko mówić i czy można przyspieszyć ten proces. Muszą oni jednak pamiętać, że rozwój malucha jest sprawą dość indywidualną. Niektóre dzieci nabywają pewne zdolności szybciej, a inne – nieco wolniej. Niemniej jednak warto rozsądnie wspomagać rozwój dziecka już od pierwszych dni jego życia. Powinno to się jednak odbywać w sposób kreatywny i dostosowany do jego potrzeb.
W jaki sposób można wpływać na rozwój mowy?
Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim mówienie do malucha. Dziecko ma bowiem naturalną tendencję do naśladowania rodziców. Podczas pierwszych rozmów maluch może jedynie wydawać pojedyncze dźwięki, lecz wraz z upływem czasu pojawią się pierwsze słowa i zdania. Dobrym sposobem na naukę jest opisywanie wykonywanych czynności, na przykład dotyczących przygotowywanego posiłku lub planów, w tym dotyczących choćby planowanego spaceru. Opiekunowie powinny zadawać pytania dziecku oraz dawać mu czas na odpowiedź. Takie postępowanie przynosi zdumiewające efekty. Podczas rozmów z dzieckiem nie powinno się zdrabniać słów, ani w żaden inny sposób naśladować mowy dziecka. Poza tym, doskonałą nauką mowy dla malucha jest czytanie mu książek. Powinno ono trwać minimum dwadzieścia minut dziennie. Czytać można i należy już niemowlętom, ponieważ czynność ta doskonale pobudza rozwój mózgu malucha. Poza tym, pomaga budować więź z opiekunem oraz wprowadza rodzaj rytuału. Jak wiadomo dzieci potrzebują określonego schematu dnia, a przy jego braku często czują się niepewne i zagubione.
Wybierając jednak książki, warto zwrócić szczególną uwagę na godne polecenia pozycje. Dla półrocznych dzieci mogą to być na przykład książeczki interaktywne. Takie książki przygotowywane są właśnie z myślą o nauce mówienia. Ich tematyka związana jest zatem z domem, rodziną, zwierzętami oraz zabawą. Słownictwo jest w tym przypadku bardzo przyjazne, pojawiają się na przykład onomatopeje. W godnych polecenia książeczkach znajduje się nie tylko sam tekst do czytania przez rodzica, ale również elementy, które wymagają aktywności ze strony malucha. Może to być na przykład konieczność naciśnięcia guzika, wskazania danego elementu czy wykonana gestu. Tego typu książki wpływają nie tylko na rozwój mowy, ale również poprawę pamięci i koncentracji.