bebeli.pl

Blog tematyczny o dzieciach i lifestylu

Dziecko

Jak dobrać pościel do łóżeczka?

Jak dobrać pościel do łóżeczka?

Dobieranie pościeli do łóżeczka to tylko i wyłącznie osobista sprawa, każdy rodzic ma inne preferencje i zapotrzebowania w stosunku do dziecka. Nie istnieje recepta na idealnie dobraną pościel, zależy to zdecydowanie od indywidualnych upodobań.

Każde dziecko, każdy rodzic ma inne preferencje, ale można sobie wspomóc przy wyborze pościeli, jakie oferują różnorodne sklepy Internetowe czy też sklepy stacjonarne. Można wybrać pościele takie jak:

 • Pościel wełniana, która utrzymuje, idealnie ciepło, a jednocześnie zapewnia, niesamowitą wentylację.
 • Pościel puchowa czy też z pierzem, która ma korzyść na lepsze właściwości grzewcze. Warto zwrócić jednak uwagę na fakt, iż niektóre osoby mogą być uczulone na pierz.
 • Pościel syntetyczna czy też antyalergiczna. Najczęściej są to kołdry zrobione z granulatem styropianowym, które najlepiej sprawdzą się dla dziecka, które ma alergie.
pościel do łożeczka

Jak widać, są trzy różne rodzaje pościeli do łóżeczka, ale nie każdy wybierze taką samą, warto sprawdzić, czy dziecko nie jest alergikiem. Inna pościel będzie też odpowiednia na inną porę roku np. cieplejsza kołdra w okresie zimowym. Na wybór kołdry wpływa naprawdę sporo czynników. Musimy się też zapoznać z materiałem, z którego jest wykonana pościel, by uniknąć alergii czy niedogodności. Wyróżnić możemy takie materiały jak:

 1. Flanela
 2. Satyna
 3. Kora
 4. Adamaszek
 5. Perkal
 6. Dżersej
 7. Batyst

Wybór pościeli, z pozoru mógłby się wydawać prostym zadaniem, warto jednak wziąć pod uwagę kilka czynników, aby dobrać jak najlepiej pościel dla naszej pociechy. Warto jeszcze pamiętać o różnych wymiarach różnych pościeli dla dzieci a są to takie wymiary jak:

 • 0-12 miesięcy dziecko – pościel o wymiarach 56×75 cm,
 • 0-2 lata dziecko – pościel 80×100 cm a poduszka o 40×60 cm,
 • 2-5 lata dziecko – pościel 100×135 cm a poduszka 40×60 cm,
 • 5-10 lat dziecko – pościel 140×200 cm a poduszka 70×80 cm,
 • Dziecko powyżej 10 lat – 160×200 cm, a poduszka 70×80 cm najlepiej kupić dwie.

Wybór pościeli

pościel

Na rynku dostępnych jest wiele wzór pościeli. Jednak najbardziej popularne są białe pościele do łóżeczka lub w klasyczne wzory, np. pościel w kropki czy gwiazdy. Wybór zależy tylko i wyłącznie od rodziców i dziecka, ale trzeba pamiętać, by dostosować w miarę możliwości pościel do indywidualnych potrzeb. Przed decyzją zakupu pościeli wraz z całą resztą, jak kocykami poduszkami należy zapoznać się, czy dziecko nie posiada żadnej alergii, która może fatalnie wpłynąć na rozwój (chorób alergicznych) czy samopoczucia dziecka.

Udostępnij