bebeli.pl

Blog tematyczny o dzieciach i lifestylu

Dziecko

Jakie gry i zabawy dla dzieci na dworze są godne polecenia?

Jakie gry i zabawy dla dzieci na dworze są godne polecenia?

Gry i zabawy dla dzieci na dworze to doskonały pomysł na spędzenie wspólnego czasu. Może on być spożytkowany w sposób niezwykle kreatywny, przez co przyczynia się do rozwoju maluchów. Należy bowiem pamiętać o tym, że w erze elektroniki ma to nieocenione i niepodważalne znaczenie.

Jakie korzyści dają gry i zabawy dla dzieci na dworze?

Gry i zabawy na świeżym powietrzu dostarczają niezbędną ilość codziennego ruchu. Poza tym podczas nich można wykorzystać dobroczynny wpływ promieniowania słonecznego na stymulację syntezy koniecznej do prawidłowego rozwoju witaminy D. Dzięki zabawom poza domem maluchy są mniej podatne na infekcje oraz są weselsze z uwagi na to, że ruch wyzwala endorfiny. Poza tym, dzieci mogą zachować odpowiednią masę ciała, co przy obecnej epidemii otyłości u najmłodszych ma szczególne znaczenie. Zabawa na dworze z innymi dziećmi pozwala na budowanie wzajemnych relacji i więzi, pomaga w nauce współpracy czy zdrowego współzawodnictwa. Co ważne, umiejętności te przekładają się na prawidłowe relacje międzyludzkie w późniejszym życiu.

Kiedy warto się bawić na dworze?

Gry i zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu nie powinny być jedynie domeną lata. Ruch potrzebny jest również jesienią oraz w trakcie zimy. Wówczas dzieci mogą lepić bałwana czy zjeżdżać na sankach. Podczas zabawy warto jednak zadbać o odpowiedni strój malucha. Powinien on być adekwatny do panujących warunków atmosferycznych. Nie może on również ograniczać ruchów dziecka. Ubrania powinny być również trwałe i wygodne.

Jakie gry i zabawy dla najmłodszych na dworze warto wybierać?

Gry i zabawy dla maluchów mogą mieć charakter współzawodnictwa sportowego. W tym przypadku polecana jest aktywność z wykorzystaniem piłki, w tym choćby piłka nożna, siatkówka czy koszykówka. Zabawy mogą się również obywać z użyciem skakanki czy gumy do skalania lub wykorzystujące tor przeszkód. Dzieci na dworze mogą się również bawić w „chowanego”, a także „ciuciubabkę”. Zabawa wymaga zasłonięcia oczu i powinna odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej. Wśród innych zabaw godnych polecenia wymienić należy poszukiwanie skarbów, puszczanie samodzielnie przygotowanych przez dzieci latawców, a także lepienie babek z piasku. Radość dzieci będzie również ogromna podczas kreatywnego rysowania kredą po chodniku lub puszczania baniek. W sprzedaży dostępne gotowe zestawy do zabawy. Akcesoria do baniek mydlanych mogą być również wykonane samodzielnie przez dzieci pod okiem osoby dorosłej. Zabawy i gry na świeżym powietrzu mogą być również elementem wspólnej wycieczki rowerowej. Podczas wyprawy można na przykład przygotowywać wianki z kwiatów lub urządzić wspólny piknik. W tym przypadku przyda się niewielki kocyk oraz drobna przekąska i napoje. Czas w rodzinnym gronie można również spędzać aktywnie podczas kilkudniowych biwaków na polu namiotowym lub podczas prac w przydomowym ogrodzie. Takie zajęcia mogą być doskonałą okazją do obserwowania przyrody, w tym roślin i zwierząt oraz uczą odpowiedzialności i samodzielności.

Udostępnij