Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko zęby u niemowlaka

Kiedy pojawiają się pierwsze zęby u niemowlaka?

Data publikacji 16 stycznia 2022


Ząbkowanie to z reguły dość trudny okres zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców. Malec w tym czasie staje się bardziej płaczliwy, a jego unormowany rytm dnia zaburza się. Warto zatem wiedzieć kiedy pojawiają się pierwsze zęby u niemowlaka oraz jak ograniczać towarzyszące wyrzynaniu przykre dolegliwości.

Jakie objawy towarzyszą ząbkowaniu?

Ząbkowanie zwykle poprzedza zmiana nastroju. Poza tym, maluch nagminnie umieszcza znajdujące się w jego zasięgu przedmioty w ustach. Wyczuwa on bowiem przez miękką tkankę dziąseł pierwsze zęby i stara się ograniczyć dyskomfort. Takie nadgryzanie jest dość powszechne i stosunkowo bezpieczne. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby umieszczane w buzi dziecka przedmioty nie były zabrudzone lub podniesione z podłogi. Poza tym, nie powinny one posiadać ostrych krawędzi, które mogłyby spowodować powstawanie ran wewnątrz jamy ustnej dziecka. Wyrzynaniu się zębów zwykle towarzyszy ból. Dzieci stają się wówczas płaczliwe, kapryśne oraz mają kłopoty z zasypaniem. Wśród innych cech świadczących o ząbkowaniu wymienia się: ślinotok, występowanie wysypki wewnątrz ust oraz w okolicy podbródka, a także zaczerwienienie skóry na policzkach oraz opuchliznę, przekrwienie lub stan zapalny dziąseł. Ząbkowaniu towarzyszy utrata apetytu oraz zaburzenie odżywiania. Dzieci niechętnie przyjmują pokarm, odrzucają butelkę i pierś lub wręcz mają nadmierną potrzebę ssania.

Jak przebiega proces ząbkowania?

Pierwsze zęby u niemowlaka pojawiają się zwykle w okolicach szóstego miesiąca jego życia. U niektórych dzieci zęby pojawiają się szybciej, nawet w okolicach trzeciego miesiąca. Ząbkowanie może nastąpić również z kilkutygodniowym opóźnieniem. Jako pierwsze pojawiają się siekacze dolne, a następnie siekacze boczne oraz górne. Kły pojawiają się dopiero po pierwszym roku życia malucha, a zęby trzonowe jeszcze później.

Jakie są sprawdzone sposoby na łagodzenie przykrych dolegliwości?

Jak wspomniano powyżej, ząbkowanie związane jest z wieloma dolegliwościami. Na szczęście mogą być one skutecznie łagodzone. Ból związany z przebijaniem dziąseł można ograniczać podając maluchom tak zwane gryzaki. Są one wykonane z odpornego na nadgryzanie materiału, który mają kształt dostosowany do wielkości buzi malca. Niektóre gryzaki można również schładzać w lodówce. Poza tym, w łagodzeniu przykrych dolegliwości pomaga delikatny masaż dziąseł. Ucisk nie może być jednak zbyt intensywny i musi być wykonywany z zachowaniem zasad higieny. Przed jego wykonaniem należy zatem starannie umyć ręce. Masaż może być wykonywany również od zewnątrz. W tym celu należy delikatnie masować policzek dziecka. Na obolałe miejsca można również przykładać zimne lub ciepłe okłady oraz stosować specjalistyczne preparaty, w tym żele lub płyny dostępne w aptece. W przypadku przedłużających się dolegliwości lub ich nasilenia po konsultacji lekarskiej można podać dziecku doraźnie odpowiednie leki przeciwbólowe. Wszystkie inne niepokojące objawy powinny być konsultowane, ponieważ mogą one świadczyć o toczącej się równolegle infekcji.

Jakie są najlepsze sposoby na detoksykację organizmu?

Redakcja bebeli.pl

Witamy na naszym serwisie – przestrzeni stworzonej z myślą o Tobie i Twoich najbliższych. Nasza redakcja to zespół pełen pasji i zaangażowania. Każdy z nas wnosi unikalną wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu możemy dostarczać Ci treści najwyższej jakości. Wierzymy, że każdy dzień przynosi nowe możliwości do nauki, rozwoju i czerpania radości z życia. Dlatego nasze artykuły nie tylko informują, ale także inspirują do działania. Niezależnie od tego, czy szukasz porad dotyczących zdrowia, inspiracji do stworzenia wyjątkowego stylu, czy pomysłów na aranżację domu, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?