Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko niemowlę nie chce jeść

Jak postępować, gdy niemowlę nie chce jeść?

Data publikacji 15 stycznia 2022


Rodzice uważnie obserwują reakcje dziecka, które właśnie przyszło na świat. Starają się jak najlepiej poznać malucha i jego potrzeby i często obawiają się, że jego rozwój nie jest zgodny z opisywanym w podręcznikach. Jedną z częściej powtarzających się obaw jest ta, która wiąże się z niechęcią niemowląt do jedzenia. Jak reagować, gdy niemowlę nie chce jeść? Czy jest się czego bać?

Czy dziecko je za mało?

Choć rodzicom często wydaje się, że niemowlę je za mało, lekarze potwierdzają, że w większości przypadków ich obawy nie mają uzasadnienia. Opiekunowie często zapominają, że żołądek niemowlęcia jest niewielki. Dzieci jedzą mało po prostu dlatego, że w ich żołądku nie zmieści się większa ilość jedzenia. Jak zatem zyskać pewność, że maluch przyjmuje pokarm w odpowiedniej ilości? Kluczem do sukcesu jest obserwacja tego, jak niemowlę rośnie i w jakim tempie przybiera na wadze. Jeśli nie ma żadnych zastrzeżeń, najprawdopodobniej wrażenie, że niemowlę nie chce jeść jest subiektywne.

Dlaczego niemowlę je za mało?

Bywa i tak, że obserwacje rodziców są słuszne. Dziecko je mniej niż rówieśnicy, wolniej rośnie i przybiera na wadze. W takim przypadku warto zastanowić się przede wszystkim nad tym, czy przerwy między posiłkami nie są zbyt krótkie. Jeszcze nie tak dawno trwano w przekonaniu, że dziecko powinno jeść jak najczęściej, bo przecież nieustannie rośnie. Dziś odchodzi się jednak od takiego postrzegania roli karmienia. Owszem, nadal możemy spotkać się z „karmieniem na żądanie”, termin ten nie odnosi się jednak do dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, ale do tych, które karmi się piersią.
A co w sytuacji, gdy dziecko jest karmione regularnie, a mimo to sprawia wrażenie mającego problem z przyjmowaniem pokarmu? W takim przypadku warto skonsultować swoje spostrzeżenia z lekarzem i upewnić się, że układ pokarmowy malucha funkcjonuje prawidłowo. W pierwszych miesiącach jego życia dziecka nie jest on jeszcze w pełni wykształcony, często pojawiają się więc bóle brzucha, zaparcia, a nawet biegunki. Przeważnie nie zwiastują one poważniejszych problemów w przyszłości, warto jednak skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem. Bywa i tak, że niechęć do jedzenia jest też sygnałem świadczącym o zbliżającej się infekcji. Także w tym wypadku wskazana jest konsultacja z lekarzem.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Jeśli wizyta u lekarza potwierdziła, że niemowlę jest zdrowe, a mimo to nie można nie odnieść wrażenia, że je mniej niż jego rówieśnicy, w pierwszej kolejności wypada mu zaufać. Dzieci różnią się między sobą. Każdy rodzic chciałby mieć takie, które rozwija się zgodnie z podręcznikiem, nie jest to jednak możliwe. Dzieci, nawet jeśli nie umieją o tym opowiedzieć, wiedzą, kiedy są najedzone.
Sposobem na zachęcenie niemowlaka do jedzenia jest też robienie dłuższych przerw między posiłkami. Może być to doskonały pomysł zwłaszcza wtedy, gdy maluchowi podaje się mleko modyfikowane. Warto też możliwie jak najwcześniej szukać sposobów na urozmaicenie jedzenia tak, aby maluch mógł cieszyć się nie tylko wartością odżywczą kolejnych posiłków, ale także ich smakiem.

Jakie są najlepsze sposoby na detoksykację organizmu?

Redakcja bebeli.pl

Witamy na naszym serwisie – przestrzeni stworzonej z myślą o Tobie i Twoich najbliższych. Nasza redakcja to zespół pełen pasji i zaangażowania. Każdy z nas wnosi unikalną wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu możemy dostarczać Ci treści najwyższej jakości. Wierzymy, że każdy dzień przynosi nowe możliwości do nauki, rozwoju i czerpania radości z życia. Dlatego nasze artykuły nie tylko informują, ale także inspirują do działania. Niezależnie od tego, czy szukasz porad dotyczących zdrowia, inspiracji do stworzenia wyjątkowego stylu, czy pomysłów na aranżację domu, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?