Dieta cukrzycowa w ciąży – podstawowe informacje
Data publikacji 14 stycznia 2022
Dieta cukrzycowa w ciąży oznacza dla kobiet pewne wyrzeczenia oraz konieczność przestrzegania określonych zasad. Wytyczne dotyczą w tym wypadku nie tylko komponowania, ale również przygotowywania oraz regularności spożywania posiłków.
Z czego wynika konieczność stosowania diety cukrzycowej w ciąży?
Odpowiednia dieta jest zalecana w przypadku zdiagnozowania cukrzycy u ciężarnej. Jej wprowadzenie oraz ścisłe przestrzeganie pozwala w wielu wypadkach uniknąć leczenia farmakologicznego oraz zachować zdrowie matki i dziecka. Cukrzyca to dolegliwość, która dość często dotyka kobiety w ciąży. Wynika to z faktu zachodzących zmian hormonalnych, które wpływają na rozregulowanie gospodarki węglowodanowej. Wówczas zaburzony zostaje poziom glukozy we krwi i pojawia się tak zwana hiperglikemia. Wówczas poziom cukru może być wyrównywany za pomocą codziennej diety.
Czym powinna się cechować dobra dieta cukrzycowa stosowana podczas ciąży?
Każda dieta stosowana przez ciężarną, w tym dieta cukrzycowa powinna być starannie skomponowana i zbilansowana. Powinna bazować na różnorodnych produktach cechujących się niskim indeksem glikemicznym. Tylko bowiem w ten sposób może być zagwarantowany prawidłowy rozwój dziecka oraz zdrowie jego matki. Spożywane przez nią posiłki muszą cechować się odpowiednią kalorycznością oraz dużą zawartością witamin i składników mineralnych. Nie bez znaczenia jest również regularność posiłków. Dostarczanie pokarmu w określonym czasie pozwala na utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Posiłki powinny być zatem spożywane w odstępach maksymalnie trzygodzinnych. Jadłospis powinien obejmować około sześciu porcji pokarmu, w tym trzy posiłki główne przeplatane mniejszymi przekąskami. Samo zapotrzebowanie na kalorie jest w tym przypadku sprawą indywidualną i zależy między innymi od wzrostu, masy ciała czy wieku kobiety. Jadłospis powinien być sporządzany lub konsultowany przez diabetologa.
Jakie produkty powinny się znaleźć w diecie cukrzycowej?
Podstawą diety cukrzycowej są węglowodany, które powinny pokrywać około połowy zapotrzebowania kalorycznego. W diecie przyszłej matki powinny znaleźć się przede wszystkim węglowodany złożone, które trawione są dłużej i nie powodują nagłego skoku poziomu cukru we krwi. Z tego powodu zalecane jest spożywanie produktów zbożowych z pełnego przemiału, w tym ryżu, pieczywa czy kaszy. Poza tym w diecie ciężarnej powinny znaleźć się produkty bogate w betaglukany, które obniżają indeks glikemiczny spożywanego pokarmu oraz stanowią frakcję korzystnego dla zdrowia błonnika. Z diety ciężarnej powinny być wyeliminowane cukry proste oraz pokarmy smażone. Powinny być one zastępowane daniami gotowanymi, pieczonymi lub duszonymi. Należy jednak pamiętać o tym, że długość obróbki cieplnej pokarmu przekłada się na indeks glikemiczny. Indeks to wskaźnik, który określa szybkość wzrostu poziomu cukru we krwi po spożyciu danego pokarmu. Korzystne dla zdrowia ciężarnych i ich dzieci są produkty, które nie powodują gwałtownych zmian w organizmie i utrzymują poziom glukozy na w miarę stałym poziomie przez długi czas.