bebeli.pl

Blog tematyczny o dzieciach i lifestylu

LifestyleZdrowie

Proste pytanie – czy wegetarianie jedzą rybę?

Proste pytanie – czy wegetarianie jedzą rybę?

W dzisiejszych czasach świadomość ludzi na temat odżywianie znacznie wzrosła. Coraz więcej z na zwraca uwagę na to co je i z jakich składników składają się poszczególne pokarmy. Chcąc zadbać o swoje zdrowie, dieta wegetariańska zdobywa coraz większą rzeszę entuzjastów. Jakie pokarmy są dozwolone oraz zabronione i jakich efektów można się spodziewać?

Wiele zalet

Ludzie chcący przejść na dietę wegetariańską najczęściej mają ku temu wiele powodów. Pierwszym i najbardziej oczywistym są względy ideologiczne, gdyż wielu ludzi nie wyobraża sobie aby w celu zapełnienia żołądka konieczne było zabijanie zwierząt. Bardzo kontrowersyjne są również warunki hodowli i ich traktowania podczas pozyskiwania innych składników jak mleko czy jajka.

Poza ideologią, wiele osób decyduje się na dietę wegetariańską również z innych powodów. Po pierwsze, pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Chcąc pozbyć się tkanki tłuszczowej, dieta bez produktów odzwierzęcych będzie słusznym wyborem, gdyż pozwala trzymać w ryzach podaż kaloryczną. Ponadto, dieta roślinna bywa zbawienna dla ludzi z alergiami i problemami żołądkowymi, gdyż bardzo często mają one podłoże w źle pracujących jelitach, co za pomocą tego modelu żywieniowego można wyprostować.

Co jedzą wegetarianie

Najważniejszym punktem w rozmowie o każdej diecie jest jadłospis. Dla wielu ludzi jest on kluczowy w podjęciu decyzji na temat tego, czy dana dieta będzie dla nich odpowiednim wyborem. Mówiąc o wegetarianach, ludzie mają najczęściej przed sobą wyłącznie dania jarskie pozbawione jakichkolwiek elementów zwierzęcych. Jest to nieco błędne podejście, gdyż w ich przypadku pozwala się na pewne odstępstwa.

Najczęściej pada pytanie „czy wegetarianie jedzą rybę?”. TAK! I to nawet kilka razy w tygodniu. W menu każdego z nich znajdzie się niejedna potrawa z łososia, tuńczyka czy jesiotra gdyż w przypadku tego modelu żywieniowego jest to jedno z najcenniejszych źródeł białka. Wielu wegetarian poza rybą pozwala sobie na nabiał (tutaj należy uważać na nietolerancje) oraz jaja (również mogą wyzwalać niepożądane efekty).

Jeżeli chodzi o elementy roślinne takie jak warzywa, nasiona, pestki czy orzechy to nie ma ograniczeń. Warto dodać do swojej diety również dobre oleje roślinne, które uzupełnią niezbędne tłuszcze, których może brakować. W zależności od głównego paliwa energetycznego, dieta roślinna może występować nawet w wersji ketogenicznej.

Jak często jeść?

Wiele zależy przede wszystkim od tego czy jest jakiś konkretny cel przejścia na taką dietę, czy ma ona zostać stylem życia. Wiele osób poleca jedzenie aż 5 posiłków dziennie, jednak coraz więcej badań wskazuje, że nie jest to koniecznością, a ograniczenie jedzenie wyłącznie to pewnej pory dnia (np. w ciągu 8 godzin pomiędzy 12, a 20) daje dużo lepsze efekty pod kątem spalania tkanki tłuszczowej oraz zdrowotnym.

Podsumowując, dieta wegetariańska posiada sporo zalet. Jeżeli ktoś szuka sposobu na poprawę swojego zdrowia powinien się nią zainteresować. Będzie to dobry wybór dla ludzi źle trawiących mięso, które może okazać się źródłem ich problemów.

Udostępnij