bebeli.pl

Blog tematyczny o dzieciach i lifestylu

KobietaZdrowie

Jakie witaminy w ciąży należy suplementować?

Jakie witaminy w ciąży należy suplementować?

Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu każdej kobiety. Nosi ona przez 9 miesięcy w swoim brzuchu nowego człowieka. W czasie ciąży kobieta musi o siebie dbać. Przede wszystkim ważna jest odpowiednia dieta i suplementacja witamin, które są niezbędne dla nienarodzonego jeszcze maluszka. Jakie witaminy w ciąży trzeba przyjmować?

Niezbędne witaminy w ciąży

W trakcie ciąży kobieta powinna przyjmować kwas foliowy. Jest on odpowiedzialny za podział i wzrost komórek. Niedobór kwasu foliowego może doprowadzić nawet to wcześniejszego porodu. Kwas foliowy należy przyjmować od samego początku ciąży. Ma on duże znaczenie w procesie kształtowania się układu nerwowego maluszka. Ciężarne kobiety są narażone na spadek poziomu żelaza, cynku i jodu w organizmie. Dlatego ważne jest przyjmowanie tych składników regularnie od początku trwania ciąży. Niedobór żelaza może doprowadzić do anemii.

Dobra przyswajalność żelaza w organizmie ułatwiona jest przez przyjmowanie witaminy C. Witamina C odpowiada za układ odpornościowy i zabezpiecza mamę przed krwawieniem z nosa oraz pękaniem naczynek krwionośnych. Ciężarne kobiety powinny suplementować także witaminę D, która wspomaga układ kostny i reguluje gospodarkę wapniową. Na prawidłowy poziom estrogenu oraz progesteronu wpływa witamina B6, która dodatkowo wspomaga wchłanianie magnezu oraz kwasu foliowego.

Jak wybrać witaminy dla kobiety ciężarnej?

Suplementacja jest bardzo ważna w czasie ciąży. Należy jednak przyjmować witaminy i minerały według zaleceń lekarza. Bo czasami możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Najlepiej wybrać gotowe zestawy witamin dla kobiet w ciąży. Są one odpowiednio zbilansowane i połączone w taki sposób, aby poszczególne składniki były przyswajalne.

Wybierając preparaty witaminowe, powinniśmy zwrócić uwagę na zawartość składników mineralnych i witamin. Bardzo ważne jest także stosowanie się do zaleceń producenta. Nie wolno przyjmować większej dawki niż tej zalecanej na opakowaniu. Warto wybrać suplementy znanych i renomowanych marek, które są na rynku od wielu lat. Oczywiście każdy lek i suplement diety musi zostać skonsultowany z lekarzem prowadzącym ciążę.

Jak dbać o siebie w czasie ciąży?

Ciąża to nie choroba, więc panie mogą normalnie funkcjonować w tym okresie, o ile lekarz nie zalecił inaczej. Trzeba oczywiście zadbać o siebie i dziecko, które się rozwija. Po pierwsze suplementacja, o której już pisaliśmy. Ważna jest także dieta. Ciężarne kobiety powinny zrezygnować ze słodyczy i dużej ilości soli. Niekorzystnie na organizm i dziecko wpływają sery pleśniowe, surowe mięso i jajka.

Kobieta w ciąży nie powinna oczywiście pić alkoholu i palić papierosów. Ważne jest to, aby każda kobieta unikała stresu. Stres niekorzystnie wpływa na organizm i na rozwijający się płód. Bardzo ważne są również ćwiczenia fizyczne. W czasie ciąży nie powinno zaniedbywać się swojego ciała, wręcz przeciwnie. Wskazane są ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie. Wybór odpowiedniego zestawu ćwiczeń można skonsultować z lekarzem.

Udostępnij