bebeli.pl

Blog tematyczny o dzieciach i lifestylu

Lifestyle

Półkolonie i kolonie dla dzieci – co jest lepsze?

Półkolonie i kolonie dla dzieci – co jest lepsze?

Wiosna i lato to czas idealny do planowania wakacyjnych aktywności. Każde dziecko powinno mieć dobrze zaplanowany czas. Dlatego właśnie warto z pewnym wyprzedzeniem zarezerwować miejsce na koloniach lub półkoloniach. Jakie są pomiędzy nimi różnice? Co jest lepsze? Na co bardziej opłaca się zapisać dziecko?

Czas trwania

Półkolonie to specyficzny rodzaj kolonii. Zwykle trwają one od rana do popołudnia, a dziecko na noc wraca do swojego domu. Rzadziej zajęcia kończą się po obiedzie, czyli około godziny 13 lub 14. Najczęściej ma to miejsce w przypadku najmłodszych dzieci, które nie czują się jeszcze zbyt pewnie bez obecności rodziców. Starsze dzieci raczej spędzają na półkoloniach więcej czasu, by wycisnąć z wakacji jak najwięcej. Kolonie z kolei polegają na tym, że ich uczestnicy nie wracają na noc do swoich domów. Jedną z atrakcji wyjazdu jest wspólne spędzanie nocy np. pod namiotami albo w wynajętych domkach czy pokojach. Więcej na ten temat dowiesz się na https://www.kogis.pl/kolonie. Właśnie to wspólne spanie jest dla dzieci największą atrakcją, która wzbudza najwięcej emocji. Tym bardziej że podczas niektórych kolonii organizatorzy dbają o atrakcje nawet w nocy, np. organizując podchody albo ogniska. Oczywiście zwykle takie zabawy mają miejsce podczas wyjazdów przeznaczonych dla starszych dzieci i nie odbywają się one każdej nocy.

Blisko domu

Skoro z półkolonii wszyscy uczestnicy muszą wrócić do swoich łóżek, to konieczne jest szukanie takich wyjazdów, które znajdują się blisko miejsca zamieszkania. Żaden rodzic nie będzie przecież każdego dnia rano i wieczorem dojeżdżał kilkuset kilometrów po to, by zawieźć lub odebrać dziecko z zajęć. To oznacza dość duże zawężenie oferty. W największych polskich miastach półkolonii jest naprawdę dużo. Zdarza się, że są organizowane nawet przez szkoły. Jednak na wsi czy w mniejszych miejscowościach znalezienie atrakcyjnego wyjazdu może być trudne. Zupełnie inaczej jest z koloniami. Z perspektywy rodzica, właściwie nie ma znaczenia, gdzie się one odbędą. Uczestnicy są przewożeni na miejsce docelowe autokarem albo pociągiem. To oznacza, że rodzic musi dowieść dziecko jedynie na miejsce zbiorki oraz je stamtąd odebrać. To daje ogromne możliwości podróżowania po kraju i poznawania miejsc, które są daleko od miejsca zamieszkania.

Zupełnie nowa sytuacja

Półkolonie przypominają trochę pobyt w szkole. Dziecko przychodzi na nie już po ubraniu się i umyciu w warunkach domowych. Następnie spędza kilka godzin z rówieśnikami, a potem wraca do domu. Kolonie wyglądają zupełnie inaczej. Dzieci razem myją zęby, muszą czekać w kolejce do toalety, przebierają się w jednym czasie, a nawet kładą się do łóżek o jednej godzinie. To dla wielu dzieci ogromna nowość, która może nauczyć je większej samodzielności oraz szacunku do z góry ustalonych reguł. Zdarza się, ze niesforne we własnym domu dzieci, na koloniach doskonale radzą sobie samodzielnie z własną higieną. Po powrocie z takiego wyjazdu dobre zwyczaje mogą pozostać z dzieckiem na dłużej.

Udostępnij