bebeli.pl

Blog tematyczny o dzieciach i lifestylu

Dziecko

Zabawy na śniegu – zima pełna przygód

Zabawy na śniegu – zima pełna przygód

Za oknami powoli zaczyna robić się szaro. Mimo, że przed nami dopiero jesień, warto już wcześniej zaplanować co będziemy robić z naszym bąbelkiem zimą. Zabawy na śniegu nie muszą być nudne, a jeśli przygotujemy się do nich odrobinę wcześniej, będziemy mieli szansę wykorzystać warunki pogodowe do granic możliwości. Oto lista pomysłów na zimowe zabawy.

Zabawa w ciepło – zimno

Śnieg jest świetnym miejscem do chowania różnych rzeczy. Dlatego warto go wykorzystać i pobawić się w tą dość popularną grę na zewnątrz. Wystarczy ukryć jakiś przedmiot np. rękawiczkę lub zabawkę na podwórku. Kiedy dzieci próbują znaleźć zgubą, kierujemy je za pomocą słów mróz, zimno, letnio, ciepło, gorąco.

Śniegownica

To pomysł, który wykorzystuje ideę piaskownicy. Śnieg, tak jak i piasek jest materiałem wyjątkowo plastycznym i może nam służyć do tworzenia różnych kształtów i budowli. Jedyne czego potrzebujemy, to narzędzia, które zwykle zabieramy na plażę i do piaskownicy. Kilka foremek, wiaderko, łopatka i grabki pomogą nam bawić się z dzieciakami, dopóki nie zmarzniemy.

Bitwa na śnieżki

Świetnym pomysłem na zabawy na śniegu jest bitwa na śnieżki. Dzieci dzielimy na zespoły albo pozwalamy im bawić się bez żadnych zasad. Jeśli śnieg się lepi, możemy zbudować forty i mury obronne, które pozwolą na uatrakcyjnienie gry. Jeśli grupa dzieci jest zróżnicowana wiekowo i boimy się o bezpieczeństwo tych najmłodszych, możemy bitwę zamienić w rzucanie do celu. Wystarczy wtedy ustawić w odpowiedniej odległości plastikowe butelki lub inne przedmioty, które będą służyły nam za cel. Możemy również dodać poziomy trudności, poprzez zwiększanie odległości od celu oraz element współzawodnictwa, zaczynając liczyć dzieciom punkty.

Śniegowy labirynt

Jeśli wszystkie zimowe zabawy wymagają grubej warstwy śniegu, a pogoda zapewniła nam go jedynie odrobinę, to labirynt będzie idealną opcją. Potrzebujemy jedynie odrobinę kreatywności. Chodzać i stawiając blisko siebie stopy, przydeptujemy śnieg i tworzymy labirynt. Warto stworzyć kilka ścieżek i ślepych zaułków. Na końcu labiryntu umieśćmy zabawkę, która będzie dla dziecka nagrodą do zdobycia.

Wydeptywanie kształtów

Śnieg to materiał, którego nawet cienka warstwa wystarczy do zabawy zimowej. Razem z dziećmi możemy pobawić się w wydeptywanie kształtów. To szansa na połączenie zabawy z nauką. Możesz zacząć od tłumaczenia prostych kształtów, takich jak kwadrat, trójkąt i prostokąt. Stopniowo możecie wydeptywać coraz trudniejsze kształty takie jak trapezy czy romby. Jeśli twoja pociecha polubi tę zabawę, zaproponuj stworzenie wspólnie obrazka. Możecie wydeptywać w śniegu kwiaty, drzewa lub gwiazdki. Zabawę można zakończyć zrobieniem w śniegu aniołków. Warto zostawić tę atrakcję na sam koniec, żeby nie przemoczyć ubrań i uniknąć przeziębienia. 

zabawa na śniegu

Sanki i ich odpowiedniki

Jazda na sankach jest jedną spośród zabaw zimowych, które przynoszą tyle samo frajdy dzieciom i dorosłym. Jeśli idziemy zjeżdżać, pamiętajmy o wybraniu bezpiecznej górki, która nie jest blisko ulicy i nie jest zbyt stroma. Jeśli nie mamy sanek, nie należy się tym przejmować. Możemy bawić się na ich bardziej popularnym odpowiedniku, czyli jabłuszku. Mając ograniczony budżet, nie musimy rezygnować z tej miłej atrakcji. Sprawdźmy czy nie mamy w domu worków jutowych, pontonu lub innych dmuchańców, Może się okazać, że posiadamy wszystko, czego trzeba do tej zabawy zimowej. 

Karmnik dla ptaków

Co zrobić kiedy jednego dnia cały śnieg stopnieje, a my nie wykorzystaliśmy wszystkich pomysłów na zabawy na śniegu? Trzeba się z tym pogodzić i wymyślić coś innego. Dlatego lepiej przygotować plan awaryjny odpowiednio wcześniej. My proponujemy zrobienie karmnika. Jest to proste zadanie, a jeśli nasze dziecko lubi ręczne robótki, idealnie się w tym odnajdzie. Wywieszenie go w pobliżu okna pozwoli również na obserwację ptaków z bliska. Każda pociecha będzie tym zachwycona. 

Udostępnij