Jak powinien wyglądać idealny pokój pierwszoklasisty?
Data publikacji 15 stycznia 2022
Pierwszoklasista doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jego życie zaczyna się zmieniać. Szkoła to przecież nie przelewki. Nie ma w niej miejsca dla dzidziusiów, a ten, kto do niej chodzi jest już prawie dorosły. O tym, że początek szkoły to czas przemian, wiedzą również rodzice małego ucznia. Przygotowanie go do nowych wyzwań wymaga skompletowania wyprawki szkolnej, poszukania odpowiedniego tornistra, wymiany garderoby, a często także zmiany wyposażenia pokoju. Jak zatem powinien wyglądać pokój dla pierwszoklasisty, jeśli maluch ma być z niego zadowolony?
Od czego zacząć?
Bez względu na to, czy zastanawiamy się nad wystrojem pokoju dla chłopca, czy też dla dziewczynki, kluczowe znaczenie powinno mieć dla nas to, aby nasze dziecko czuło się w nim komfortowo. Uczeń pierwszej klasy zwykle ma już jasno sprecyzowane upodobania. Wie, co chciałby mieć w pokoju, a co mu się nie podoba. Warto więc pamiętać o tym, że pokój będzie przez niego postrzegany lepiej, jeśli będzie miał realny wpływ na jego wygląd.
Pokój pierwszoklasisty powinien wyglądać atrakcyjnie, nie mniej ważne jest jednak to, aby był funkcjonalny. Choć będzie teraz najważniejszym miejscem do nauki, dziecko nadal będzie chciało bawić się w nim i wypoczywać i powinno mieć do tego odpowiednie warunki.
Kącik do nauki – jak go zaplanować?
Nowym wyzwaniem dla pierwszoklasisty jest nie tylko sama szkoła ze sztywnym podziałem na lekcje i przerwy, ale również codzienna nauka w połączeniu z odrabianiem prac domowych. Czynności powtarzane systematycznie często stają się nudne, zastanawiając się nad tym, jak ma wyglądać kącik do nauki dla ucznia warto więc dążyć przede wszystkim do tego, aby uatrakcyjniał on naukę jako taką. Tu duże znaczenie ma przede wszystkim wygodne miejsce do nauki. Składa się na nie zarówno biurko i krzesło, jak i półki na książki i szuflady z zapasowymi przyborami szkolnymi. Nawet w niewielkim pokoju należy dążyć do tego, aby dostęp do kącika do nauki nie był utrudniony, a dziecko mogło w nim spędzać tyle czasu, ile potrzebuje.
W kąciku do nauki liczy się zresztą nie tylko jego wyposażenie, ale również oświetlenie. Najlepiej, jeśli będzie ono naturalne, choć nawet wtedy, gdy nie budzi ono żadnych zastrzeżeń, warto zadbać o dodatkowe źródło sztucznego światła.
Nie tylko nauka w pokoju dla pierwszoklasisty
Planując wystrój pokoju dla pierwszoklasisty zwykle koncentrujemy się na możliwości nauki w komfortowych warunkach. Rodzice nie powinni jednak zapominać o tym, że nadal mają do czynienia z dzieckiem lubiącym się bawić i dokazywać. Warto zadbać o stonowane, uspokajające kolory, które ułatwią dziecku wypoczynek oraz o możliwie jak największą przestrzeń, którą można będzie wykorzystywać przede wszystkim do tego, aby dobrze się bawić. Inwestując w kolejne meble nie należy więc stronić od szafek i szuflad, w których dziecko będzie mogło przechowywać swoje zabawki, a także w różnego rodzaju schowki na dziecięce skarby. Im będzie ich więcej, tym większa też będzie szansa na opanowanie bałaganu, jaki często panuje w tym pomieszczeniu.