Strona główna
Kobieta
Tutaj jesteś
Kobieta pierwsze objawy ciąży - kiedy

Pierwsze objawy ciąży – kiedy można się ich spodziewać?

Data publikacji 16 stycznia 2022


Kobiety starające się zajść w ciążę są wyjątkowo wyczulone na wszystkie objawy, które mogłyby świadczyć o zapłodnieniu. Z uwagą wsłuchują się w sygnały dawane przez ich organizm i starają się możliwie jak najlepiej je zinterpretować. Kiedy można zatem mówić o pierwszych objawach ciąży i które z nich dają o sobie znać najwcześniej?

Pierwsze objawy ciąży – kiedy

Przyjmuje się, że z pierwszymi objawami ciąży możemy mieć do czynienia nawet kilkanaście dni po zapłodnieniu. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, skoro zmiany fizjologiczne w organizmie przyszłej matki dają o sobie znać od samego początku ciąży. Oczywiście, pierwsze oznaki ciąży nie są jednoznaczne. Każda kobieta może też odczuwać nieco inne sygnały. Najczęściej wspomina się w tym kontekście o zaparciach i zgadze, choć mamy też do czynienia z większą tkliwością piersi. Niektóre kobiety wspominają też, że ich ciążę zwiastowały zmiany samopoczucia, których nie można było jednoznacznie powiązać z czynnikami zewnętrznymi. Co warte podkreślenia, wszystkie wspomniane wczesne objawy ciąży mogą występować w różnym nasileniu.
Także te kobiety, które dysponują wiedzą na temat tego, jak ich organizm przeobraża się w czasie cyklu menstruacyjnego, są w stanie szybko dostrzec pierwsze objawy zapłodnienia. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o podwyższonej temperaturze ciała, choć należy wspomnieć także o zmianach dokonujących się w narządach płciowych. Niemal zawsze jednak o pierwszej oznace, która rzeczywiście może oznaczać zapłodnienie, mówi się w kontekście braku miesiączki. Oczywiście, również tu ciąża nie musi być jedynym wytłumaczeniem. Na zmiany w cyklu menstrualnym wpływa wiele czynników, a jednym z nich jest choćby stres.

Na jakie objawy ciąży warto zwracać uwagę?

Wczesne objawy ciąży to konsekwencja zmian hormonalnych, jakie można dostrzec w tym samym momencie, w którym dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej. Przeważnie mamy do czynienia z mdłościami i nudnościami, na uwagę zasługuje jednak również bolesność i tkliwość piersi, zmęczenie idące w parze z większym niż zwykle rozdrażnieniem, wzdęcia oraz inne sygnały świadczące o zaburzeniach w pracy układu pokarmowego. Zaraz po zapłodnieniu można też zaobserwować nieznaczny wzrost temperatury ciała. Nieco inaczej zachowuje się również organizm bardziej intensywnie wydalający gęsty śluz.
Zwykle wspomina się o braku miesiączki jako o sygnale świadczącym o zapłodnieniu. Nie oznacza to jednak całkowitego braku krwawienia. Niektóre kobiety mówią o plamieniu albo krwawieniu mającym miejsce kilka dni po zapłodnieniu i często jest ono mylone właśnie z miesiączką.

Kiedy pojawią się poranne mdłości?

Objawy ciąży można podzielić na te mniej oraz bardziej rozpropagowane przez kulturę. Na pierwszym miejscu pod względem popularności plasują się poranne mdłości, choć warto zwrócić uwagę na to, że mogą mieć one miejsce bez względu na porę dnia. Przeważnie zaczynają się one pojawiać w czwartym tygodniu ciąży. Co przy tym szczególnie ciekawe, lekarze nadal nie potrafią wyjaśnić, co przyczynia się do ich pojawienia się.

Jakie są najlepsze sposoby na detoksykację organizmu?

Redakcja bebeli.pl

Witamy na naszym serwisie – przestrzeni stworzonej z myślą o Tobie i Twoich najbliższych. Nasza redakcja to zespół pełen pasji i zaangażowania. Każdy z nas wnosi unikalną wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu możemy dostarczać Ci treści najwyższej jakości. Wierzymy, że każdy dzień przynosi nowe możliwości do nauki, rozwoju i czerpania radości z życia. Dlatego nasze artykuły nie tylko informują, ale także inspirują do działania. Niezależnie od tego, czy szukasz porad dotyczących zdrowia, inspiracji do stworzenia wyjątkowego stylu, czy pomysłów na aranżację domu, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?