Czy dieta roślinna jest dobra dla wszystkich?
Data publikacji 16 stycznia 2022
W dzisiejszych czasach jedzenie mięsa jest wręcz demonizowane w niektórych kręgach. Mówi się, że jest ono przyczyną powstawania raka i innych poważnych schorzeń jak zawał serca, choroba wieńcowa, a nawet skleroza czy alzheimer. Wiele z tych argumentów znajduje swoje potwierdzenie w badaniach naukowych, jednak specjaliści dietetyczni podważają sporo z nich z tego powodu, iż nie wszystkie czynniki są brane pod uwagę (np. ogólna podaż kaloryczna oraz stosunek poszczególnych składników odżywczych). Na tej podstawie wiele osób twierdzi, że panaceum będzie dieta roślinna. Czy jest ona jednak dobra dla wszystkich?
Założenia diety
W tym przypadku mówi się o całkowitym wyeliminowaniu produktów pochodzących od zwierząt. Mowa tutaj zarówno o rybach, nabiale czy jajkach. Opiera się ona tylko i wyłącznie na produktach roślinnych takich jak bulwy, korzenie, owoce, liście, kwiaty, nasiona, pestki czy orzechy. Nie ma jednoznacznej określonej podaży kalorycznej oraz ilości posiłków. One powinny być dobrane zgodnie z zapotrzebowaniem danej osoby.
Zalety diety roślinnej
Krótkotrwałe posty roślinne są znane już od dłuższego czasu i można zauważyć ich leczniczy wpływ na organizm człowieka. Dostarczając ograniczoną podczas kalorii z pożywienia oraz w małej ilości posiłków, ludzkie ciało ma czas na regenerację. W tym celu, spala zgromadzoną tkankę tłuszczową aby czerpać energię, a przez to że nie jest zajęte trawieniem pożywienia może uregulować procesy wewnętrzne. Co ciekawe, podczas postu dochodzi do autofagii. Jest to proces, który polega na rozkładzie starych i osłabionych komórek w celu zastąpienia ich nowymi. Za to odkrycie została przyznana nagroda Nobla i jest doktryną takich terapii żywieniowych jak IF (post przerywany) czy dieta dr Dąbrowskiej. W ten sposób, krótkotrwałe korzystanie z diety roślinnej może bardzo dobrze wpłynąć na organizm człowieka, przede wszystkim pod kątem pozbycia się wszelkich zalegających substancji szkodliwych. Mowa tutaj szczególnie o złogach w jelitach, pasożytach czy metalach ciężkich.
Długotrwałe stosowanie diety roślinnej
Całkowite wykluczenie pokarmu zwierzęcego może prowadzić do wielu poważnych schorzeń. Warto wiedzieć, że mięso posiada pełny zakres niezbędnych aminokwasów, które trzeba dostarczać z zewnątrz. Nie można znaleźć tego samego w pożywieniu roślinnym co znaczy, że trzeba zadbać o odpowiednią suplementację. Brak w jadłospisie takich potraw jak zupy na wywarach kostnych czy podroby znacznie obniżają ilość spożywanego kolagenu, minerałów oraz hemoglobiny (w przypadku podrobów). Z tego powodu konieczna jest dobrze dobrana suplementacja, która będzie oparta na wynikach badania krwi i omówiona z lekarzem specjalistą.
Podsumowując, krótkotrwałe stosowanie diety roślinnej może przynieść bardzo wymierne korzyści dla każdego człowieka. Trzeba być jednak świadomym tego, iż w długim okresie może dochodzić do niedoborów, które z kolei będą powodowały poważne schorzenia. Z tego powodu każdorazowa decyzja powinna być dobrze przemyślana i przedyskutowana z lekarzem.