Jak przebiega rozwój dziecka miesiąc po miesiącu?
Data publikacji 16 stycznia 2022
Rozwój dziecka w pierwszym roku jego życia jest bardzo intensywny. Zmiany zachodzą szybko, są widoczne niemal wraz z każdym kolejnym dniem, a rozpoczynają się tuż po przyjściu dziecka na świat. Warto zatem przeanalizować to, jak przebiega rozwój dziecka miesiąc po miesiącu?
Jak przebiega rozwój dziecka w pierwszym miesiącu jego życia?
W pierwszym miesiącu życia ciało dziecka pokrywa delikatna skóra, a jego głowa wydaje się zbyt duża w stosunku do reszty ciała. Maluch intensywnie odbiera bodźce przez skórę i silnie odczuwa dotyk, który może powodować jego prężenie się. Poza tym, dziecko po dotknięciu jego policzka odwraca głowę w stronę dłoni opiekuna i otwiera buzię. Odruch ten wynika z potrzeby ssania i zanika po pewnym czasie. W tym okresie maluch przybiera na wadze nawet około 500 g.
Jak przebiega rozwój dziecka w drugim miesiącu jego życia?
Po ukończeniu pierwszego miesiąca życia dziecko przestaje być noworodkiem, a staje się niemowlakiem. Położone w pozycji na brzuchu unosi i przytrzymuje głowę. Zaczyna również rozpoznawać znane twarze, uśmiecha się, a nawet aktywnie domaga jedzenia. Pod koniec drugiego miesiąca wydaje pierwsze samogłoski.
Jak przebiega rozwój dziecka w trzecim miesiącu jego życia?
W trzecim miesiącu życia maluch aktywnie reaguje na dochodzące z zewnątrz bodźce dźwiękowe. Poza tym, coraz chętniej poznaje otaczający go świat za pomocą dotyku. W tym okresie dzieci chętnie wkładają różne przedmioty do swojej buzi oraz zaczynają głużyć. Dalej przybierają na wadze.
Jak przebiega rozwój dziecka w czwartym miesiącu jego życia?
W czwartym miesiącu życia dziecko staje się aktywne i ruchliwe. Położone na brzuchu unosi głowę i klatkę piersiową podpierając się na wyprostowanych rączkach. Interesuje się zabawkami oraz głośno śmieje. Jest to okres, w którym warto wprowadzać ustabilizowany rytm dnia.
Jak przebiega rozwój dziecka w piątym miesiącu jego życia?
W piątym miesiącu życia dziecka jego masa urodzeniowa podwaja się. Maluch zaczyna gaworzyć oraz wypowiadać pierwsze sylaby.
Jak przebiega rozwój dziecka w drugim półroczu jego życia?
W tym okresie dziecko zyskuje kolejne nowe umiejętności. Potrafi między innymi obracać się z pleców na brzuch i z brzucha na plecy. Jest to również czas, w którym pojawiają się pierwsze zęby. Ząbkowaniu mogą towarzyszyć przykre dolegliwości, w tym ból oraz podwyższona temperatura ciała. Powodują one duży dyskomfort i nieco zaburzają harmonijny dotąd rozwój malucha. Warto również dodać, że w drugim półroczu życia dzieci ich rozwój przebiega bardziej indywidualnie. Ujawniają się wówczas osobnicze cechy osobowości oraz zróżnicowane preferencje. Jednakże wraz z upływem kolejnych tygodni maluchy zaczynają siadać, pełzać i obracać się wokół własnej osi. Z czasem zaczynają raczkować, wstawać z podparciem, a później stawiać swoje pierwsze kroki. Poza tym, dzieci zaczynają reagować na swoje imię oraz chwytać przedmioty opuszkami palców. Maluchy chętnie klaszczą oraz zaczynają aktywnie uczestniczyć w zabawach. W kolejnych tygodniach dzieci chętnie naśladują mimikę dorosłych oraz zaczynają poprawnie wypełniać proste polecenia. W drugim półroczu życia rozszerzana jest dieta dzieci i chętnie poznają one nowe smaki.