bebeli.pl

Blog tematyczny o dzieciach i lifestylu

Lifestyle

Jak dobrać soczewki kontaktowe na podstawie okularów?

Jak dobrać soczewki kontaktowe na podstawie okularów?

Jeśli chcesz lub potrzebujesz użyć soczewek kontaktowych (na przykład ze względu na uprawiany sport) i zastanawiasz się, jak dobrać soczewki kontaktowe na podstawie okularów i czy w ogóle jest to możliwe — ten tekst jest dla Ciebie!

Okulary a soczewki kontaktowe

Pomimo wielu podobieństw w oznaczeniach recept na okulary i soczewki, musimy pamiętać, że pod wieloma względami różnią się od siebie.

Na jednej i drugiej recepcie na pewno znajdziemy dane dotyczące między innymi sfery, cylindra, korekcji do dali i bliży, rozstawu źrenic czy addycji, jednak w przypadku soczewek będą też występować inne wartości, które nie są potrzebne do dobrania okularów, możemy do nich zaliczyć na przykład:

BC – czyli promień krzywizny soczewki. Parametr opisujący kształt soczewki. Najczęściej określa się go wartościami od 8,3 do 9,0 mm.

Dia/D – to parametr opisujący średnicę soczewki, czyli wielkość soczewki.

Moc soczewek a moc okularów

Na podstawie okularów możliwe jest określenie jedynie mocy soczewek kontaktowych, a te mogą nieco się różnić od mocy okularów. Związane jest to z faktem, że soczewka kontaktowa jest zakładana bezpośrednio na oko i promienie światła załamują się w innej odległości od siatkówki niż w przypadku soczewek okularowych. Dlatego też zazwyczaj nie należy wybierać mocy soczewek kontaktowych na podstawie mocy okularów.

Różnice pomiędzy soczewkami kontaktowymi a okularowymi

Różnice mocy między soczewkami kontaktowymi a okularowymi są istotne w przypadku korekcji powyżej 3,25 dioptrii (do tej wartości moce okularowe i soczewek kontaktowych są takie same). Przy krótkowzroczności soczewka kontaktowa powinna mieć mniejszą moc niż odpowiednia soczewka okularowa. Przy nadwzroczności soczewka kontaktowa powinna mieć większą moc niż odpowiednia soczewka okularowa. Im moc soczewki okularowej jest większa, tym większa jest różnica mocy w soczewkach kontaktowych. Jak widać, kwestia tego, jak dobrać soczewki kontaktowe wcale nie jest taka oczywista.

Moc cylindra w soczewkach kontaktowych i okularach

O ile w przypadku soczewek sferycznych przeliczenie mocy okularowych na soczewki kontaktowe jest stosunkowo łatwe, to z soczewkami korygującymi astygmatyzm sprawa nieco się komplikuje. W astygmatyzmie poniżej 0,75 dioptrii cylindrycznej aplikuje się zwykłe soczewki sferyczne, stosując zasadę ekwiwalentu sferycznego. Natomiast większy astygmatyzm koryguje się torycznymi soczewkami kontaktowymi, które produkowane są standardowo w zakresie cylindra od -0,75 do -2,25 stopniowanego co 0,5. W przypadku soczewek ACUVUE® OASYS for ASTIGMATISM, które można znaleźć między innymi na stronie acuvue.pl zakres cylindra dochodzi do -2,75.

Pewne ograniczenia występują również w dostępności osi, które są stopniowane co 10° i obejmują zakres od 10° do 180°, a w przypadku jednodniowych soczewek torycznych zakres ten jest bardziej ograniczony, szczególnie gdy chodzi o osie skośne (30°, 40°, 50°, 130°, 140° i 150°). Istnieją też recepturowe soczewki kontaktowe wykonywane na specjalne zamówienie.

Dobór soczewek kontaktowych lepiej powierzyć specjaliście

Specjaliści zajmujący się doborem soczewek kontaktowych dysponują specjalnymi tabelami przeliczeniowymi pozwalającymi na szybkie przeliczenie mocy okularowej na moc soczewek kontaktowych i wiedzą, jak dobrać soczewki kontaktowe, aby ich użytkowanie było skuteczne i komfortowe. By ustalić odpowiednią moc oraz pozostałe parametry soczewek kontaktowych (BC — promień krzywizny, DIA — średnica) konieczne jest wykonanie badania pod kątem doboru soczewek, które weryfikuje czy dane soczewki zapewniają dobrą jakość widzenia i prawidłowo układają się na oku.

Udostępnij